24.03.2024 r.

NIEDZIELA PALMOWA

1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła przeżywać będziemy:

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa. W tym dniu módlmy się szczególnie o powołania kapłańskie, których jest coraz mniej, aby nie zabrakło sług Bożych – pośredników między Bogiem i ludźmi.

Godz. 18.00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do „Ciemnicy”; adoracja do godz. 20.00. W Wielki Czwartek można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” , a także za nawiedzenie Najśw. Sakramentu przynajmniej pół godziny w celu adoracji.

Wielki Piątek – dzień śmierci Pana Jezusa. W tym dniu nie odprawia się żadnej Mszy św., a Komunii św. udziela się jedynie podczas liturgii i można zanieść ją chorym. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypomnienie: Post obowiązuje wszystkich w wieku pomiędzy 18 a 60 r. życia. Polega na tym, że można spożyć 3 posiłki: dwa lekkie i jeden do syta. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 r. życia. W tym dniu nie można udzielać dyspensy.

Godz. 17.30 – Droga krzyżowa;

Godz. 18.00 – Liturgia Wielkiego Piątku na cześć Męki Pańskiej, na jej zakończenie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu. Po zakończeniu Liturgii śpiewane będą wszystkie części Gorzkich żali i adoracja krzyża. Modląc się przy Grobie zwracajmy szczególną uwagę na Jezusa eucharystycznego wystawionego w monstrancji. Ofiary złożone przy okazji adoracji krzyża (w W.Piątek i w W.Sobotę) przeznaczone są na utrzymanie miejsc kultu w Ziemi Świętej. W Wielki piątek można zyskać odpust zupełny: 1. za adorację krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej, 2. za prywatne odprawienie Drogi krzyżowej lub udział w Drodze krzyżowej, 3. za nawiedzenie Najśw. Sakr. przynajmniej przez pół godziny.

Zadbajmy o wszystkie krzyże: przydrożne, znajdujące się gdzieś w terenie, a także te w domu. Postarajmy się o ich przystrojenie, a jeśli trzeba o ich odnowienie.

– Wielka Sobota – rozpoczęcie Wigilii Paschalnej o godz. 18.00. Bardzo proszę o przyniesienie świec, które zapalamy w czasie wejścia procesji z Paschałem. Zapalajmy je stopniowo – taka jak będzie posuwać się procesja. Najlepiej, aby to odpalenie świec było od poświęconego ognia. Ministranci będą nieśli świece z ogniem. Od nich zapalą ci, którzy są najbliżej i przekażą ogień tym, którzy będą znajdować się dalej od przechodzenia procesji. Zapalone świece trzymać będziemy w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Ponownie zapalamy świece na procesję rezurekcyjną wokół kościoła.

W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów wielkanocnych o pełnych godzinach: 8.00. 9.00, 10.00 i 11.00. o godz. 12 nie będzie już poświęcenia. Ta garstka osób, która przychodziła na 12.00 niech się zmobilizuje, by przyjść wcześniej. Zwróćmy uwagę, że jest to poświęcenie pokarmów, a nie różnych przedmiotów, jak chociażby pisanek wykonanych z drewna, styropianu czy innych materiałów, albo plastikowych zabawek.

Proszę zabrać naczynia na wodę święconą i później w domu używajmy tej wody – nie tylko podczas kolędy.

W Wielką Sobotę Adoracja Najśw. Sakramentu wystawionego w Grobie Pańskim:

godz. od 8.00 do 12.00 wszyscy, którzy będą poświęcać pokarmy.

12.00 do 13.00 –   305 – 240

13.00 do 14.00 –   239 – 185

14.00 do 15.00 –   184 – 125

15.00 do 16.00 –   124 – 85

16.00 do 17.00 –   84 – 44

17.00 do 18.00 –   43 – 1 i Przeryty Bór

Za adorację Najśw. Sakr. przynajmniej przez pół godziny można uzyskać odpust zupełny.

2. Odwiedziny chorych w poniedziałek od godz. 9:00 od strony krzyżówki

3. Druhów z OSP bardzo proszę o trzymanie honorowej warty przy Grobie Pańskim i udział w Procesji rezurekcyjnej w mundurach strażackich. W imieniu strażaków proszę o składanie darów pokarmowych dla nich.

Proszę również o przygotowanie i niesienie feretronów podczas procesji.

4. W zakrystii są jeszcze do nabycia baranki wielkanocne.

5. Bóg zapłać za utrzymywanie czystości w kościele w ostatnim tygodniu i za złożone ofiary. W tym tygodniu zapraszam do dyżurowania osoby: mieszkające pod numerami domów: Róża 297 – Róża 291. Bardzo proszę, aby osoby z tych rodzin pomogły p. Monice Smulskiej w Przygotowaniu Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Prace zaplanowane są na środę od godz. 9.00. O bardziej szczegółowe informacje proszę zwrócić się do p. Moniki.

6. Intencja Apostolstwa Modlitwy polecona przez papieża Franciszka na miesiąc marzec jest następująca:

Módlmy się, aby osoby, które w różnych częściach świata ryzykują życie dla Ewangelii, zarażały Kościół swoją odwagą i swoim misyjnym zapałem.