Kapliczki i krzyże

Krzyż znajduje się przy domu nr 71. Betonowy krzyż został postawiony w 1982r. przez rodzinę Kurosiów, w miejscu gdzie przed II wojną światową stał drewniany krzyż.

Krzyż znajduje się przy domu nr 279. Drewniany krzyż został postawiony na początku XXIw. przez Marię Baran, w miejscu poprzedniego, który pochodził z 1923r. Warto zaznaczyć, że dokładnie w tym miejscu, gdzie znajduje się krzyż, przechodził front II wojny światowej.

Kapliczka znajduje się przy posesji nr 195. Została wybudowana w 1945r. w stylu neogotyckim. Wewnątrz umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus. W czasach kiedy Róża należała jeszcze do parafii Zasów, to przy tej kapliczce odbywało się święcenie pokarmów w Wielką Sobotę – przyjeżdżał ksiądz z Zasowa.

Krzyż znajduje się przy posesji nr 142. Został postawiony w dwudziestoleciu międzywojennym przez braci Stanisława i Wawrzyńca Ciołków, jako podziękowanie za szczęśliwy powrót do domu z I wojny światowej.

Na parafialnym cmentarzu w Róży, dębowy krzyż został postawiony w latach osiemdziesiątych XX w. podczas poświęcenia cmentarza.

Kapliczka znajduje się przy drodze Róża – Zasów po lewej stronie jadąc do Zasowa. Kapliczka jest postawiona w miejscu, gdzie umarł żołnierz wracający z wojennej bitwy w 1915r.

Kapliczka przy domu nr 300 została postawiona w 1989r. Wewnątrz umieszczona jest figura Serca Pana Jezusa.

Krzyż znajduje się przy domu nr 58. Betonowy krzyż jest następcą drewnianego, który był postawiony po I wojnie światowej, jako podziękowanie za szczęśliwy powrót z wojny.

Kapliczka znajduje się przy drodze gminnej Róża – Zasów. Obecna kapliczka jest następczynią pierwszej, która została zniszczona w 1944r. Pierwsza była wzniesiona po 1918r. Jej fundatorami były rodziny rannych żołnierzy po bitwie w 1915r. stoczonej na polach pomiędzy Różą a Dąbiem.

Kapliczka znajduje się przy domu nr 7. Została wybudowana w 1995r., wewnątrz umieszczono figurę Matki Boskiej.

Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej przy domu nr 56.

Kapliczka przy domu nr 198 została ufundowana w latach 70-tych XX w. przez Zofię i Jerzego Jeżów. Wewnątrz umieszczona jest figura Matki Boskiej.

Kapliczka przy domu nr 15A została wybudowana w 1997r., jako upamiętnienie zbrodni hitlerowskiej, której dokonało gestapo na rodzinie Erazmusów 24 lipca 1943r. Wewnątrz znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej.

Kapliczka zlokalizowana jest przy polnej drodze z Róży do Borowej. Pochodzi z ok. 1850r., obok rosną trzy lipy, wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Kapliczka znajduje się przy domu nr 66. Wewnątrz umieszczona jest figura Matki Boskiej z ręką na sercu.

Kapliczka z figurą Matki Boskiej znajduje się przy domu nr 252.

Kapliczka znajdująca się przy domu nr 240A została wybudowana w ok. 1900r. Wewnątrz jest umieszczona figura Matki Boskiej Karmiącej.

Krzyż Misyjny przed Kościołem w Róży, został postawiony na pamiątkę Misji Świętych, które odbyły się 01-07.04.2000r. i 29.11-05.12.2014r.

Kapliczka przy domu nr 237 została wybudowana w 1993r. Wewnątrz umieszczona jest figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

Około 0,5 km za domem nr 66, w kierunku południowym, w 2015r. wybudowana została kapliczka w miejscu jej „poprzedniczek". Wewnątrz umieszczona jest figura św. Piotra.

Krzyż przy domu nr 107B jest już trzecim krzyżem postawionym w tym samym miejscu. Poprzednie uległy zniszczeniu z powodu upływającego czasu i warunków atmosferycznych.

Krzyż znajduje się przy domu nr 206.

Krzyż przy domu nr 98 upamiętnia wydarzenie z 1846r. Jest to kolejny krzyż w tym miejscu.

Kapliczka przy posesji nr 230, została wybudowana w 1864r. Wewnątrz umieszczony jest obraz Matki Boskiej Różańcowej, ze św. Dominikiem i św. Katarzyną ze Sieny.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie "Ślady wdzięczności na Różańskiej Ziemi w latach 1846 - 2015" K. Kozak, wyd. Tuchów 2015r.