W celu przeprowadzenia kanonicznej rozmowy przedślubnej i spisania protokołu, a później zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Mają prawo wybrać parafię narzeczonej lub narzeczonego. W naszej parafii kancelaria dla narzeczonych czynna jest w każdy piątek, po Mszy św. wieczornej, lub inny termin po wcześniejszym ustaleniu. Sprawy związane tylko z zapowiedziami przedślubnymi, mogą być załatwione w innym terminie.
Datę ślubu można ustalić wcześniej. W ramach czynności związanych z sakramentem małżeństwa w kancelarii odbywają się dwa spotkania narzeczonych z duszpasterzem. Jak do każdej wizyty w urzędzie, u lekarza itp., tak również do załatwienia spraw przedmałżeńskich, należy być przygotowanym. Narzeczeni przedstawiają następujące dokumenty i posiadają informacje:
I spotkanie
– Dowody osobiste, lub inne dokumenty tożsamości
– Metryki chrztu z wpisaną adnotacją o sakramencie bierzmowania, jak również informacją, czy nie zostało już zawarte małżeństwo z inną osobą. Dotyczy osób, które były ochrzczone w innej parafii. Ważność świadectwa Chrztu kończy się po trzech miesiącach od daty jego wystawienia,
– Świadectwo ukończenia tzw. Kursu przedmałżeńskiego,
– Świadectwa szkolne z oceną z religii: a) z ostatniej klasy szkoły podstawowej i b) z ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej,
– znać datę i miejsce I Komunii św.
– Zgodę z parafii zamieszkania jednego z narzeczonych, w przypadku, gdy obydwoje mieszkają poza parafią, w której planują ślub.
Trzeba jednak pamiętać, by w pierwszej kolejności planować przyjmowanie wszystkich sakramentów w parafii, w której się mieszka – w tym także sakramentu małżeństwa. O wyborze innej parafii, poza miejscem zamieszkania nie może decydować np. lokal, ładniejszy wystrój kościoła, znajomy ksiądz itd.
II spotkanie – data umówiona jest na I spotkaniu
– zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa – gdy będzie zawierane małżeństwo konkordatowe, lub Akt zawarcia małżeństwa – gdy zawarty jest związek cywilny,
– Świadectwo zgonu współmałżonka – dotyczy wdów/wdowców
– Potwierdzenie trzech spotkań w Poradni życia rodzinnego i na Dniu skupienia,
– Potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi,
– Dane świadków sakramentu małżeństwa ( imię/ imiona i nazwisko, miejsce zamieszkania),
Kartki przeznaczone do potwierdzenia sakramentu pokuty należy dostarczyć najpóźniej przed Mszą św., podczas której zawierany jest sakrament małżeństwa.
Wszystkie dane osobowe, zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych lub umieszczone są na podstawie prawa.